Asociacija „Širvintų miesto bendruomenė“ (toliau bendruomenė) inicijuoja socialinį-aplinkosauginį projektą, prie kuriuo kviečia prisijungti Širvintų miesto bendruomenės, bei viso rajono gyventojus.

Projekto esmė. Beveik kiekvienoje šeimoje pastoviai vyksta pokyčiai. Mes pastoviai remontuojame savo būstą, keičiame interjerą, baldus, besikeičiančios kūno linijos, nauji mados vėjai, užaugantys vaikai priverčia keisti aprangą, keičiami namų apyvokos daiktai, baldai, buitinė bei kita technika. Daugeliui kyla natūralus klausimas, o kur visa tai (keičiamus baldus, kitus namų apyvokos daiktus, buitinę techniką, rūbus ir kt.) dėti. Jeigu išvardinti daiktai netinkami naudoti, susidėvėję, sulūžę, anokia čia bėda. Juk dar pernai Šniponių kaime, šalia buvusio sąvartyno buvo atidaryta didelių gabaritų atliekų saugojimo aikštelėse (toliau DGASA), bei visi netinkami naudoti ir dar tinkami pakartotiniam naudojimui daiktai paverčiami atliekomis keliauja (bent jau turėtų taip būti) į šią aikštelę, padidindami atliekų kiekį, o iš jos, didindami atliekų sutvarkymo išlaidas, keliauja į atliekų perdirbimo įmones. O galėtų keliauti į kitus namus, kuriuose rastų savo šeimininką, būtų naudojami ir dar kartą atliktų savo funkcijas, būtų “prikelti antram gyvenimui”. Juk ne šiaip sau kalbame pirmiausia apie Tausojantį vartojimą –visai neseniai, praėjusį penktadienį visi buvo kviečiami nieko nepirkti. Antras dalykas –daiktų pakartotinas panaudojimas, ir tik po to – nebetinkamų tolimesniam naudojimui daiktų, medžiagų perdirbimas…eina pagal piramidę. Paverčiant dar naudotinus daiktus atliekomis juk reikia išmontuoti baldus, kitus namų apyvokos daiktus, pakrauti juos į transporto priemonę, nuvežti į aikštelę, ten juos iškrauti, vienu žodžiu atsiranda problema – ieškoti tinkamo transporto, pagalbininkų ir panašiai. O ką daryti jeigu baldai, buitinė technika, kiti namų apyvokos daiktai, rūbai yra geros būklės, tvarkingi, veikiantys, arba reikalaujantys minimalaus remonto. Išmesti juos kaip ir gaila todėl užkraunam jais palėpes, spintas, garažus ir t.t. Bendruomenė kaip tik ir siūlo vystyti bendruomeniškumą, gerą, saugią ir patikimą kaimynystę. O projekto esmė yra labai paprasta – pasidalinkime gerais, tinkamais naudoti daiktais su kitais bendruomenės nariais.

Šį projektą bendruomenė numato organizuoti su Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centru (toliau VAATC). Pernai atidaryta ES lėšomis (85 %) ir 15 % lėšų turėjo prisidėti Širvintų savivaldybė, tokiu būdu įgyvendindama savo pareigą – sudaryti Širvintų savivaldybės gyventojams prieinamą komunalinių atliekų tvarkymo paslaugą mažiausia kaina. Pastebėsime, kad visoje Lietuvoje regioniniu principu buvo įrengtos tokios aikštelės, tokiu būdu siekiant sumažinti gyventojams atliekų tvarkymo kainas, kad stambiagabaritės atliekos, namų apyvokos daiktai, buitinė technika ir elektronikos įranga, buityje susidarančios pavojingos atliekos keliautų į joms skirtas aikšteles, o ne važiuotų į sąvartyną.

Pirmajame projekto etape numatoma, pakviesti socialiai atsakingas įmones suteikti patalpas, prisidėti prie veiklos, kad ir įrengiant bent kelis dengtus konteinerius, kitas patalpas, kuriose būtų atrenkami į aikštelę patenkantys tinkami panaudoti namų apyvokos daiktai, baldai, rūbai ir t.t. Per bendruomenės internetinį puslapį pateikus informaciją apie šiuos daiktus (nuotraukas, trumpą jų apibūdinimą ir kt.), o bendruomenės nariai, rajono gyventojai, kurie susidomės šia informacija paprasčiausiai patys nuvykę įsivertins bei pasiims šiuos daiktus asmeniniam naudojimui. Tikimės gal tinkami tolimesniam naudojimui daiktai bent minimaliai padės kad ir pradedančiajam savo verslą (juk pradedant skaičiuojamas kiekvienas centas), kad ir iš įkalinimo įstaigos grįžusiam asmeniui, padės stipriau įsikibti į normalų gyvenimą (juk ne vien rožinės spalvos yra gyvenime), gal padės sunkiau ekonomiškai besiverčiančiai šeimai, kad jos vaikai turėtų ant ko pamokas ruošti...........

Antrajame etape numatoma, kad VAATC ruoš projektą finansavimui gauti iš Europos Sąjungos skiriamų lėšų Šniponių, kaip ir visose Vilniaus regiono savivaldybėse esančiose didelių gabaritų atliekų saugojimo aikštelėse, pastatyti tinkamų naudoti daiktų surinkimui ir kaupimui sandėlį, kuriame bus kaupiami pakartotiniam naudojimui tinkami namų apyvokos daiktai. Apie šiuos daiktus per bendruomenės tinklalapį, gal įtraukiant ir seniūnus, socialinius darbuotojus būtų platinama informacija bendruomenės narių ir rajono gyventojų tarpe, bei VAATC sukurtą specialią duomenų bazę – el. tinklapyje gyventojai galės matyti kokie daiktai yra kokiose savivaldybių DGASA, paviljonuose, panaudotų daiktų centre Vilniuje, bei kitose vietose.

Trečiajame projekto etape numatomas bendradarbiavimas tarp Širvintų miesto ir rajono gyventojų turėtų būti dar paprastesnis. Sakykime kažkas ketina keisti buto, namo interjerą, televizorių, kitus namų apyvokos daiktus, jis bendruomenės internetinėje svetainėje patalpina ketinamų atiduoti daiktų nuotraukas ir trumpą aprašymą. Susidomėjęs asmuo sutartu laiku nuvyksta pas pareiškėją, įvertina tarkime spintos stovį, pats organizuoja jos kruopštų išrinkimą bei transportavimą pas save. Iš pateikto pavyzdžio matyti, kad išlošia abu asmenys. Vienam, kuris nori atsikratyti keičiamo, tačiau tinkamo naudoti daikto nereikia rūpintis šio daikto ardymu, pakrovimu į transporto priemonę, transportavimu į aikštelę, kviestis pagalbininkų. Kitas bendruomenės narys įdėjęs minimaliai pastangų, organizuojant daikto išardymą (itin atsakingai, išsaugant visas, netgi smulkias detales), transportavimą – įsigyja norimą daiktą. Tikslas, kurio siekia bendruomenė, tai bendradarbiavimo, bendravimo tarp miestiečių skatinimas. Šiuo atveja tai ne kas kita, o puikus dviejų asmenų bendradarbiavimo pavyzdys, iš kurio abi pusės dar ir naudos gauna.

Telieka tikėtis, kad šis projektas įgaus pagreitį ir pradės judėti į priekį. Tikimės, kad jau 2016 metais pavyks paleisti jį į gyvenimą, todėl kviečiame tiek širvintiškius, tiek ir rajono gyventojus aktyviai prisijungti prie planuojamo projekto įgyvendinimo. Įsibėgėjus šiam projektui jis taps ir ekologiniu, nes pakartotinai panaudojus namų apyvokos, kitus daiktus prailginsime jų naudojimo laiką, bei sumažinsime atliekų kiekį, kurias reikia utilizuoti. Be to daugelis šeimų sutaupys lėšų daiktų įsigijimui.


Na o pavykus aprašytus projektus įgyvendinti galimas ir dar vienas šios programos tęsinio etapas. Kadangi ypač mados nuolat keičiasi, keičiasi liemens apimtys (jos didėja, mažėja), vaikai išauga iš savo rūbelių, nereikalingu tampa vežimėlis, žaislai ir kt., tai labai prašosi įgyvendinti ir sumanymas rengti aukcionus. Tai būtų puiki proga pasiekti, kad ir spintos namuose užsidarytų, padėti kitiems bendruomenės nariams, stokojantiems lėšų, paaukojant aukcione surinktas lėšas, šių lėšų labiausiai stokojantiems gyventojams. Tokie aukcionai galėtų būti rengiami tiek anonimiškai pristatant rūbus, kitus daiktus, tiek ir nurodant jų savininkus. Žinoma jų neparduosite kaip tarkime Merlin Monro suknelės, tačiau manome, kad kai kam būtų malonu įsigyti, tarkim, mėgstamos mokytojos kokį nors drabužį ar parkerį, (kuriuo gal ir dvejetas buvo suraitytas) ar kažką panašaus.

Šis planuojamas projektas atitinka Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 m. balandžio 16 d nutarimo „Dėl LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2002 M. BALANDŽI O 12 D. NUTARIMO NR. 519 „DĖL VALSTYBINIO STRATEGINIO ATLIEKŲ TVARKYMO PLANO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO“ 193. str. „Atliekų prevencijos tikslas – vengti atliekų susidarymo, mažinti susidarančių ir nenaudojamų atliekų, taip pat kenksmingų medžiagų kiekį medžiagose ir produktuose, naudoti produktus pakartotinai ar pailginti jų gyvavimo ciklą, taip mažinti neigiamą poveikį aplinkai ir visuomenės sveikatai.“

Ir pabaigai norime paprašyti miestiečius, rajono gyventojus apmąstyti planuojamą organizuoti projektą, bei aktyviai pareikšti savo nuomonę apie jį el. p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. pritariate tokiam projektui, ar vis dėlto skeptiškai žiūrite į šią iniciatyvą. Tik nuo mūsų visų pastangų priklausys ar išvys dienos šviesą šis projektas…

Asociacijos „Širvintų miesto bendruomenė” valdybos narys
Projekto kuratorius
Romualdas Sližauskas