alkoholis 4

Nors alkoholis ir automobilis yra mirtinas derinys, tačiau dažnai tai neatbaido žmonių nuo vairavimo išgėrus.

Širvintų rajone per 2015 m. dėl girtų asmenų įvyko 8 eismo įvykiai. 2016 metų I-ą pusmetį - 4. Juose žuvo 2 žmonės, sužeistų nebuvo. Per 2015 m. išaiškinta 121 neblaivus vairuotojas, visi jie neteko teisės vairuoti. 2016 m. - 47. Jie taip pat visi neteko teisės vairuoti. Per 2015 m. už pakartotiną vairavimą neblaiviam nubausta 18 asmenų. 2016 m. - 7 asmenys.

Dauguma nesugeba pasimokyti iš svetimų klaidų ir supranta klydę tik tuomet, kai būna per vėlu – žūsta artimieji ar pėstieji. Praeities nesugrąžinsime, tačiau galime pakeisti ateitį.

Prieš alkoholio vartojimą galima kovoti ir blaiviam, leidžiant pajusti apsvaigimo būseną. Tam gali padėti specialūs akiniai, kuriuos užsidėjus žemė slysta iš po kojų, tiksliau - pats slysti nuo jos.

Rugsėjo 27 d. Asociacija „Širvintų miesto bendruomenė“ ir mūsų partneriai - Kaišiadorių visuomenės sveikatos biuras kviečia į organizuojamą renginį „Blaivus kelyje“. Šiuo renginiu norime atkreipti visuomenės dėmesį į didelę problemą - vairuotojų piktnaudžiavimą alkoholiu. Renginio metu galėsite įsitikinti, kaip pavojinga vairuoti neblaiviems. Toks renginio formatas pasirinktas todėl, kad skeptikai patikėtų, kad užsidėjus apsvaigimą imituojančius akinius, sutrinka koordinacija ir suvokimas. Ir net noras nugalėti varžovus pareikalauja didelio susikaupimo ir pastangų užduotis atlikti teisingai.

Konkurse kviečiame dalyvauti komandas iš trijų asmenų. Renginio dalyviams, prižiūrimiems instruktoriaus, bus galima realiai pamatyti ir patiems išbandyti, kaip apsvaigimas veikia vairuotojo reakciją, orientaciją, sugebėjimą suvokti automobilio padėtį kelyje, įvertinti atstumus, tinkamai koordinuoti savo veiksmus su apsvaigimo būklę įmituojančiais akiniais. Visas klaidas fiksuos Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato
Širvintų rajono policijos komisariato atstovai. Taigi, ar pavyks kam nors įveikti trąsą be baudos taškų, pamatysime jau rugsėjo 27 d.

Komandų registraciją pradėsime jau netrukus. Apie tai dar informuosime papildomai. Jei norite savo kailiu patirti koks jausmas vairuoti automobilį, kai negalite tinkamai suvokti automobilio padėties kelyje, įvertinti atstumų bei tinkamai koordinuoti savo veiksmų, burkite komandas, kurių sudėtyje gali būti ir vyrai, ir moterys, turintys vairuotojų pažymėjimus.

14311198 706118996206459 904196341890384792 o

Renginio organizatoriai:
Kaišiadorių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato
Širvintų rajono policijos komisariatas 
     Renginio partneriai:
Asociacija „Širvintų miesto bendruomenė“
J.Jasučio vairavimo mokykla

Artėjant Seimo rinkimų datai vis dažniau politikų veidai šypsosi rinkėjams gatvėje, susirinkimų metu, televizijoje. Vis dažniau girdime jų pažadus, ką jie mano vienais ar kitais visuomenei aktualiais klausimais. Ką jie pasakys šįkart? Ar ir vėl garsiai postringaus, kas yra blogai, ką reikia keisti? Ir ar atsiras tokių, kurie pasakys KAIP tai padaryti, ko jie imsis situacijai pagerinti? Kviečiame į Molėtus. Išgirskite patys, spręskite patys, balsuokite patys!

https://www.facebook.com/events/641210382716828/?__mref=message_bubble

Duduryte

Širvintų rajono savivaldybė organizuoja projektinio pasiūlymo pristatymą dėl projekto „Širvintų miesto centrinės aikštės įrengimas“ įgyvendinimo. Renginio metu visuomenė galės išsakyti savo nuomonę dėl aikštės sutvarkymo.

Jūs už žalios zonos išsaugojimą miesto centre? Už didingus, miesto istoriją mačiusius medžius? Esate patenkinti esama aikšte ir manote, kad aikštės įrengimui skirtas lėšas galima būtų panaudoti svarbesniems tikslams? O galbūt jūs esate už pokyčius miesto aikštėje? Turite savo viziją ir norite ja pasidalinti?

Tad kviečiame Jus aktyviai dalyvauti diskusijoje dėl MŪSŲ miesto aikštės sutvarkymo! Pasidalinkime savo nuomonėmis bei vizijomis renginyje, kuris vyks 2016 m. rugsėjo 13 d. 17.30 val. Širvintų kultūros centro parodų salėje.

Aikste

„Čia mano namai“ - taip vadinosi Širvintose organizuota Derliaus šventė. Šventė prasidėjo gausia eisena Vilniaus g. Eisenoje dalyvavo ne tik pėstieji, bet ir dviratininkai, nes šios šventės pasirinktas simbolis - dviratis. Visą dieną šurmuliavo turgelis, sendaikčių mugė, aikštę prieš savivaldybę papuošė skulptūros, atspindinčios seniūnijų įžymius objektus. Šiais metais Derliaus šventėje jau dalyvavo ir Širvintų miesto bendruomenė. O šventei ruoštis bendruomenė pradėjo jau iš anksto. Susirinkimo metu buvo aptarti pasiruošimo klausimai, pasiskirstyta darbais. Moterys rinkosi vakarais, klijavo etiketes paruoštoms rudens gėrybėms, ruošėsi aukcionams. Ir šie darbai neliko be atsako. Derliaus šventės metu apie Širvintų miesto bendruomenės kiemelio pavėsinę šurmuliavo būriai smalsuolių. Pavėsinė traukė savo spalvingumu. Ją puošti padėjo Elona ir Vida. Į ją kvietė prieš pavėsinę ant suoliuko sutūpę „daržoviniai“ bendruomenės nariai. Juos tavrkingai sutupdė Dovilė su Sauliumi. Ne vienas tik ir taikėsi su jais nusifotografuoti. Pavėsinės stalas buvo nukrautas stiklainiais, maišeliais, rudens gėrybių pynėmis. Visa tai lankytojai galėjo gauti dovanų sudalyvavę loterijoje. O visi loterijos bilietai buvo be pralaimėjimų. Į pavėsinę traukė ir vyrai, ketinantys pasirungti jėgos varžybose. Čia jie galėjo išbandyti save rankų lenkimo bei maišo kilnojimo varžytuvėse. Bendruomenę atstovavo ir galiūno titulą gavo bendruomenės narys Česlovas. Šventė tikrai pavyko. Ja džiaugėsi tiek lankytojai, tiek ir bendruomenės nariai.

2014 m. rugsėjo mėn. 26 d.
Jau šį sekmadienį, rugsėjo mėn. 28 d. 17 val. Širvintų Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčioje Aleksandro Isakovo vargonų muzikos koncertas. Džiugu, kad bendruomenė savo veikla prisidėjo prie lėšų bažnyčios vargonų restauravimo darbams atlikti rinkimo.

Širvintų miesto bendruomenė dalyvauja Baltijos kelio 25-mečio minėjimo renginiuose.

2014 m. rugsėjo mėn. 22 d.
Širvintų miesto bendruomenė miestiečius ir miesto svečius kviečia prisidėti prie jau šį šeštadienį (09.27) vyksiančios derliaus šventės Širvintose. Gal Jūsų soduose ar daržuose užaugo įspūdingo dydžio, formos ar spalvos, o gal retos veislės daržovė, augalas ar vaisius? Šventei mielai priglausime juos ant Širvintų miesto bendruomenės kiemelio derliaus stalo ir taip leisime jais pasigrožėti šventės svečiams ir Jus, kaip daržininką pareklamuosime.

O gal išaugintas derlius pranoko gausa ir Jūs norėtumėte jais pasidalinti? Laukiame Jūsų pasiūlymų tel. 8 65 66 44 99 arba el. paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

2014 m. rugsėjo mėn. 21 d. sekmadienis išaušo saulėtas. Tad smagus bendruomenės narių būrys klegančiu būriu patraukė „šukuoti“ miškų. Rankose krepšiai ir peiliukai. Tikėdamiesi sočios grybienės greitai visi išsiskirstė po miškus. Net užtrukusi sausra nesukliudė pasidžiaugti grybų derliumi. Tad sugrįžus į stovyklavietę visi sočiai vaišinosi grybiene. Kai kam pavyko net pilnas automobilių bagažines grybais prikrauti. Va tik, kiek gi laiko prireiks jiems išvalyti :)

2014 m. rugsėjo mėn. 17 d.
Grybų derlių „pjausime“ jau šį sekmadienį, rugsėjo mėn. 21 d. Norintys prisijungti registruojasi el.paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. arba tel 8 65 66 44 99

Ankstyvas šeštadienio rytas prasidėjo šurmuliu prie savaitgalį besiilsinčio savivaldybės pastato. Čia rinkosi Asociacijos „Širvintų miesto bendruomenė“ nariai ir jų draugai, ketinantys pasižvalgyti po Širvintų rajoną. Patogiai įsitaisiusius autobuse juos pasveikino bendruomenės pirmininkė A. Skeberienė pristatydama ekskursijos vadovę Širvintų rajono savivaldybės administracijos Kultūros, turizmo ir ryšių su užsienio šalimis skyriaus vyriausiąją specialistę Laurą Kirtiklienę.

Besidžiaugdami saulėta diena patraukėme link Bagaslaviškio. Pakeliui Laura papasakojo, kad mūsų gyvenvietė žinoma nuo XIV a. pabaigos. 1475 m. čia pastatyta pirmoji Širvintų bažnyčia, o pats miestelis minimas 1559-1560 m. 1919 m. vasarą miestelį okupavo lenkų armija.1920 m. lapkričio mėn. 19 d. vadovaujant L. Želigovskiui, ji buvo sumušta ir lenkų proveržis Lietuvon buvo sustabdytas. Tautų sąjunga privertė pasirašyti paliaubas, pagal kurias Širvintos atsidūrė neutralioje zonoje, nors po 3 metų vistik atiteko Lietuvai. Tačiau demarkacinės linijos artumas slopino miestelio augimą. 1950 m. Širvintos tapo rajono centru,1951 m. gavo miesto teises.

Įdėmiai besiklausydami Lauros pravažiuojame pro Žemąsias Viesas, kurios garsios vieninteliu originaliu iš 19 a. likusiu akmenimis grįstu kelio Vilnius - Ukmerge ruožu.

Pirmasis sustojimas netoli Bagaslaviškio esančiame Šeiniūnų kaime. Čia gimė rašytojas Ignas Jurkūnas, vėliau pagal kaimą pasivadinęs Ignu Šeiniumi (1889–1959). Laura pasakoja apie rašytoją, jo kūrybą, indėlį Lietuvai. Nuo 1915 m. Ignas Šeinius aktyviai reiškėsi lietuviškoje visuomeninėje veikloje. 1916−1919 m. buvo nukentėjusiems dėl karo šelpti įgaliotinis Švedijoje. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, ėjo atsakingas diplomatines pareigas. 1932 m. grįžo į Lietuvą, o 1940 m. Lietuvą okupavus sovietams, nelegaliai perėjęs sieną, per Vokietiją pasiekė Švediją. 1943 m. gavo Švedijos pilietybę. Ten gyveno iki mirties. Gimtasis rašytojo namas Šeiniūnuose nėra išlikęs. Yra tik namo pamatai. 1989 m., minint I. Šeiniaus 100-ąsias gimimo metines, rašytojo gimtosios sodybos vietoje Šeiniūnuose buvo pastatytas paminklas Ignui Šeiniui (skulpt. Ipolitas Užkurnys). Tai ąžuolinis stogastulpis su rašytoją vaizduojančia statula ir išskobtais įrašais. Literatūroje Ignas Šeinius ypatingas savo ekspresionistiniai kūriniais, jiems būdingu išraiškingumu. Laura pasidalino informacija, kad yra paskelbtas paminklo rašytojui diplomatui Ignui Šeiniui-Jurkūnui Širvintose idėjinio modelio konkursas. O šiuo metu kaip tik vyksta visuomenės apklausa dėl idėjinių modelių. Juos konkursui pateikė skulptoriai Mindaugas Junčys ir Henrikas Orakauskas. Modeliai eksponuojami Širvintų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos skaitykloje. Idėjinius modelius vertins iš Lietuvos dailininkų sąjungos, Širvintų rajono savivaldybės administracijos, iniciatyvinės grupės, bibliotekos atstovų sudaryta vertinimo komisija, kuriai bus pateikta visuomenės nuomonė ir apklausos rezultatai.

Važiuojant pro Bagaslaviškį bendruomenės narys Eugenijus Žitlinskas atkreipia dėmesį į Ipolito Užkurnio (1926-2004) paminklą. Tai vienas talentingiausių ir labiausiai žinomų Aukštaitijos ir visos Lietuvos tautodailininkų, skulptorius (medžio drožėjas), poetas ir originalus pasakotojas. „Jo darbai pasižymi dvasingumu“,- pasakoja Eugenijus. Laura dalijasi informacija, kad Ipolito žmona ilgai svarstė, kam atiduoti vyro darbus, skulptūras, drožinius. Širvintų meras parodė iniciatyvą, kad mielai norėtų juos „prisijaukinti“ Širvintų rajone. Buvo pasirinktas Kernavės miestelis ir dabar ruošiama patalpa darbų ekspozicijai. Bagaslaviškio Igno Šeiniaus pagrindinės mokyklos kieme stovi paskutinis kraštiečio tautodailininko, skulptoriaus Ipolito Užkurnio kūrinys – meniškai drožinėtas kryžius.

Bagaslaviškio miestelio bažnyčios šventoriuje - koplytstulpis poetui, kunigui Silvestrui Gimžauskui. Jis 1892 m. pradėjo kunigauti Bagaslaviškyje.

Širvintų savivaldybės viešoji biblioteka, vykdydama projektą „Apie žodį – išlekiantį ir sugrįžtantį“ įprasmino savo krašto patrioto, literato, Stalino gulagų kalinio Kazimiero Skebėros atminimą, tad Bagaslaviškio bibliotekoje yra atidarytas Kazimiero Skebėros muziejus.

Paminimas ir Pyplių kaimas, kuriame gimė ir augo Ipolitas Užkurnys. Kaime yra senųjų Lietuvos šventviečių: Kalnas Kupolis, Kartuvių kalnas, Akmuo su pėda, Laumaraistis.

Toliau kelionė tęsiasi į Gelvonus. 0,5 km į šiaurės rytus nuo kelio Bagaslaviškis-Gelvonai yra vadinamas Raganos kalnas. Čia, pasak žmonių, prieš Šv. Joną šokdavo raganos ir suvedžiodavo žmones. Pagal padavimą čia vaidendavęsi (naktimis pasirodydavę nekalbantis ponaitis ir panelė, ir gąsdindavę pasitaikiusius prie kalno arkliaganius, dėl šio ir pramintas Raganų kalnu.

Gelvonai minimi nuo 1385 m. kryžiuočių karo kelių į Lietuvą aprašymuose. 1642 m. čia buvo pastatyta evangelikų reformatų bažnyčia. Siekiant išsaugoti katalikybę, 1686 m. buvo pastatyta katalikų bažnyčia, kuri sudegė 1895 m. Vėliau buvo įsteigtas pranciškonų vienuolynas, kuris 1832 m. uždarytas. Po 1831 m. sukilimo, jame caro valdžia įrengė kareivines. Mūrinė tašytų akmenų neoklasicistinė su neobaroko elementais Gelvonų. Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčia, pastatyta 1897m. (architektas A. Polozovas), statybą rėmė grafas Pliateris. Sienose akmens mūras derintas su raudonų plytų detalėmis. Pasakojama, kad plytos šiai bažnyčiai buvo gamintos Širvintų rajono Cegelnės kaime. Šventoriuje aplankome XIX a. grafų Pliaterių koplyčią. Laura pasakoja, kad joje yra vertingas, į paveldą įrašytas paveikslais „Marijos ir Elžbietos susitikimas“ . Taip pat šioje koplyčioje įmūrytas akmuo su vadinamąja Švč. Mergelės Marijos pėda. Išlikęs padavimas, susijęs su akmeniu ir su Gelvonų vietovės kilme. Prieš keletą šimtų metų Gelvonų vietoje tebuvę tankūs miškai. Kartą per juos ėjusi moteris į Vilnių prašyti Aušros Vartų Dievo Motinos pagalbos pasigydyti skaudančioms, nuolat geliančioms akims. Naktį šioje vietoje pastebėjusi ant akmens stovinčią Dievo Motiną. Kai regėjimas pranykęs, pamačiusi akmenyje įmintą pėdą, kurioje buvo kiek vandens. Ji tuojau šiuo vandeniu nusiplovusi akis ir jos nustojusios skaudėti ir gelti. Nuo akių gėlimo vietovė pavadinta Gelvonais.

Šalia bažnyčios stovi namas, kuriame 1848-1849 m. gyveno būsimasis vyskupas ir poetas , „Anykščių šilelio“ autorius Antanas Baranauskas. Jis tuo metu buvo tėvų atsiųstas pas pažįstamą tuometį Gelvonų kleboną Danevičių padirbėti liokajumi. Teigiama, kad patys pirmieji jo eilėraščiai gimė būtent čia.

Aikštėje priešais bažnyčią- paminklas didžiosios Kovos apygardos partizanams (skulpt. Jonas Jagėla), kurie veikė šiose apylinkėse po II pasaulinio karo. Paminklas atidengtas 1998 m. birželio 27 d. Paminklo statymo darbuose dalyvavo ir mūsų bendruomenės narys A. Miselis.

Širvintiškiai aplanko ir Gelvonų miestelio senąsias žydų kapines, kurios įtrauktos į Kultūros vertybių registrą. Pasakojama apie Gelvonų štetlą. Štetl -tai žydų žodis, jidiš kalba jis reiškia miestelį. Žydų istorijoje ne bet koks miestelis vadidamas štetl, toks žydiškas pavadinimas suteikiamas miesteliui, kuriame žydai sudarė ženklią gyventojų dalį. Manoma, kad žydai Gelvonuose galėjo apsigyventi XVII amžiuje. Pasakojama, kad žydai vertėsi grūdų prekyba, į Vilnių pardavimui veždavo naminius paukščius, vaisius ir pieno produktus. Taip pat buvo žydų amatininkų – siuvėjų, batsiuvių, stiklių ir kitų. Prieš Antrąjį pasaulį karą miestelyje galėjo gyventi apie 450 žydų. Naciams užėmus Lietuvą, rugpjūčio ar rugsėjo mėnesį Gelvonų žydai buvo nužudyti, jų namai ištuštėjo.

Gelvonų apylinkių įžymybė - gatvinis Mikalajūnų kaimas, įkurtas XVI a. per valakų reformą, ir išsaugojęs XIX a. pab. - XX a. pradžios autentiškumą. Tokių gatvinių kaimų Lietuvoje išlikę nedaug, nes dėl vėlesnių reformų jie išbarstyti į viensėdžius. Dvidešimt dviejų sodybų gatvinis Mikalajūnų kaimas įrašytas į kultūros vertybių registrą. Išliko XVI a. vidurio valakiniam kaimui būdingas gatvinis rėžinis planas su XIX a.- XX a. pirmos pusės etnografinėmis sodybomis ir pavieniais pastatais. Gatvinėse dvipusėse sodybose pirkios ir svirnai statyti galu į gatvę, už jų – tvartai, kitapus gatvės – kluonai (neišliko). Šiame kaime taip pat užtinkame ir geriausių Lietuvos obelų, kriaušių, vyšnių ir slyvų veislių sodą.
Abipus Širvintos upės išsidėstęs Liukonių kaimas. Istoriniuose šaltiniuose Liukonys minimi nuo 1534 m. Jį nuo 1778 m. valdė kunigaikštis, LDK karinis ir politinis veikėjas Simonas Kosakovskis (1741-1794). Jam mirus, dvarą perėmė sūnėnas, Napoleono adjutantas generolas Juozapas Antanas Kosakovskis (1772-1842).

Liukonių kaimo rytinėje pusėje, ant stataus upės Širvinta dešiniojo skardžio, stovi 11 m aukščio kryžius su Nukryžiuotuoju. Apie 1925 metus jį padarė liaudies meistras Juškevičius. Šita vieta vadinama čiūdauna vieta. Šalia - neįprasti du akmenys-skeltos vieno riedulio pusės su smailiomis viršūnėmis. Pasak padavimų, tai akmenimis pavirtę žmonės, Liukonių dvaro liokajai Jonas su Povilu, kuriuos ponas veždavęsis medžioklėn. Legenda pasakoja, kad Povilas buvęs labai gudrus ir jam viskas sekdavęsi, buvo geras šaulys, o Jonas- šiek tiek žioplas ir naivus, bet ir jis norėjęs, kad jam labiau sektųsi ir ponas jį labiau mylėtų. Povilas prikalbėjo Joną nuėjus į bažnyčią ir paėmus Komuniją jos nepraryti, o atnešus ant kalno įtaisyti pušyje ir į ją šauti. Tai padėsią Jonui tapti geresniu šauliu. Kai abu liokajai jau buvo pasiruošę šauti, pasirodžiusi Mergelė Marija ir paprašiusi to nedaryti, bet anie jos nepaklausę ir iššovę. Tuo pat metu jie ir pavirto akmenimis, o iš tos pušies buvo padarytas kryžius. Netoli šių akmenų yra granito akmuo su smailiadugniu dubeniu. Žmonės jį vadina Marijos akmeniu. Pasakojama, kad jo dubenyje susirinkęs vanduo turėjęs stebuklingų galių – kas juo nusiprausdavęs, tas pagydavęs. Jo stebuklingos galios dingusios, kai ponia Kosakovskienė jame išmaudė apakusį šuniuką.

Laura paįvairina mūsų kelionę pravesdama mus ekstremaliu taku palei upę. Va čia pasireiškia bendruomenės narių draugiškumas ir pagalba vienas kitam. Be padrąsinančių žodžių, be ištiestos rankos ir tvirto peties būtų buvę išties sunku tą takelį įveikti.

Keliaujame į Čiobiškį. Mokslinio paaiškinimo apie Čiobiškio vietovės pavadinimo kilmę nėra. Pagal išlikusį padavimą senovėje Čiobiškis buvęs viena smuklė, į kurią užeidavę pavargę keliauninkai. Pašėrę savo arklius, sakydavę: „Čia biškį nugersime, kol arkliai pailsės ir važiuosime tolyn“. Iš to „čia biškį" kilęs ir vietovės vardas.

Čiobiškio praeitis sena. Prie miestelio esantieji pilkapiai yra iš IX-XI a. Pagal padavimus vietovė buvusi XIII-XIV a. XVI a. Čiobiškis jau buvo nemažas miestelis, vienintelis Širvintų rajone turėjęs Magdeburgo teises. Pro Čiobiškį Nerimi ir vieškeliu ėjo prekybos keliai, jungiantys Jonavą, Kauną, Kernavę, Vilnių. Plečiantis Jonavai ir Širvintoms Čiobiškis sunyko. Išlikę klasicizmo stiliaus dvaro rūmai, kuriuos dvarininkai Šveikauskai pastatė XVIII a. pabaigoje,1794 m. Rūmus projektavo garsus architektas Laurynas Stuoka - Gucevičius. 1945 m. dvare veikė Lietuvos partizanų Didžiosios kovos apygardos vienas rinktinės štabų, kuriam vadovavo Jonas Misiūnas (Žalias Velnias). Tokio pat stiliaus mūrinė miestelio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia, pastatyta 1810 - 1816 m. Jos fundatoriai buvo Pilsudskiai. Čiobiškis garsus Dariaus ir Girėno tiltu, atidarytu 1934 m. liepos mėn. 22 d. Prie pat tilto stovi XX a. pr. pastatytas vandens malūnas, kurio veikianti įranga po remonto galėtų ir vilną karšti ir skiedras gaminti ir malti . Prie Čiobiškio per Neries upę vasarą nuolat veikia Čiobiškio keltas -vienintelis toks Lietuvoje keltas, technikos paminklas, kurio išsaugojimu paskutiniuoju metu susirūpino ir paminklosaugininkai. Čiobiškyje gražiai įrengtas tautodailininko Povilo Malinausko skulptūrų parkas „Malinauskų Takas“.

Aplankome ir Čiobiškio Urvą. Jis yra unikalus, tuo, kad jis yra vienintelis Lietuvoje kvartero, maždaug prieš 1,8 mln. metų prasidėjusio geologinio periodo, dariniuose. Jį surasti išties nelengva. Urvas susidaręs tekančio mažo upeliuko suformuotos griovos šlaite, apie 5 m aukštyje nuo upelio vandens lygio. Jo ilgis 9 metrai, aukštis iš pradžių siekia pusantro metro, o einant gilyn visiškai sumažėja. Urvas turi du viduje susisiekiančius įėjimus. Jame yra daug mažų atšakų.

Janionių kaimo pietvakarinėje dalyje, 3 km į šiaurės rytus nuo Čiobiškio, Musės dešiniajame krante, prie Musės ir Kaimenos santakos yra Pykuolio kalnas, Janionių piliakalnis, kuris datuojamas I tūkstantmečiu - II tūkstantmečio pradžia. Šiais metais sutvarkyta piliakalnio viešojo turizmo infrastruktūra, įrengtos nuorodos, laiptai, aikštelė. Tai išties puikiai sutvarkyto piliakalnio pavyzdys.

Toliau mūsų kelionė driekiasi į Musninkų miestelį prie Musės upės. Žinoma, kad jau 1422 m. čia buvęs dvaras, tuo metu priklausęs Kristinui Astikui Astikaičiui, vienam iš žymiausių Vytauto Didžiojo bajorų.

Barborai Radvilaitei atminti Musninkuose (už miestelio link Čiobiškio ) XVI a. pastatyta baroko stiliaus koplytėlė. XVIII a. senosios vietoje pastatyta dabartinė. Kalbama, kad esą Barbora Radvilaitė svečiavosi Musninkuose pas savo gimines. Sužinojusi, kad Radvilų pilyje Dubingiuose sunkiai serga vienas jos brolių, Barbora nusprendė pas jį kuo skubiau vykti, nepaisydama pavasarinio polaidžio ir ištvinusios Musės upės. Kai kunigaikštytės karieta važiavo per upę, stipri srovė ją pagavo ir ėmė nešti pasroviui. Mirtinai išsigandusi Barbora puolė karštai melstis savo globėjai šventajai Barborai. Ir tada karieta atsirėmė į tvirtą upės dugną, o vežikui pavyko išvairuoti ją į krantą. Barbora Radvilaitė savo pažado nepamiršo ir aukštoje terasoje virš Musės upės Šv. Barboros garbei pastatė medinę koplytėlę.

Miestelio centre , tarp aukštų medžių stovi neogotikinė Musninkų Švč. Trejybės bažnyčia, pašventinta 1865 m. Jos šventoriuje palaidotas Vasario 16 - osios Nepriklausomybės Akto signataras Alfonsas Petrulis. Iš nugriautos senosios medinės bažnyčios medžiagų 1868 m. pastatyta varpinė, po kuria buvo įrengtas dvarininko M. Podbereskio šeimos kapas. Musninkuose taip pat buvo štetlas ir čia yra žydų kapinės, kurias mes taip pat aplankome. Važiuojant keliu Kernavė- Širvintos, Musninkuose, kelio posūkio dešinėje pusėje stovi namas-kuriame buvo žydų kepyklėlė. Šio namo kopija yra Rumšiškėse.

Keliautojai džiūgauja susipažinę ir su atrestauruotu Narvydiškių dvaru. Dvarvietė priklausė garsių didikų giminėms. XV - XVI a. šio dvaro savininkais buvo Kęsgailos, Radvilos. XIX a. pirmoje pusėje Narvydiškis atiteko naujiems šeimininkams Andžejevskiams, o to paties amžiaus antroje pusėje į dvarą įsikėlė Jasinskiai. Dvaro pastatas jau baigtas restauruoti, jame įrengti kambariai. Dvare bus rengiami seminarai, mokymai, o prie dvaro prisišliejusioje terasoje – žiemos sode bus galimybė iki pat rudens rengti didesnius renginius. Ūkiniame pastate ketinama įrengti amatų centrą. Dvaro parke išvalyti tvenkiniai, užveista žuvų. Pasakojama, kad anais laikais tvenkiniai buvo iškasti nenaudojant technikos, tik rankomis. Tvenkinio saloje ketinama rengti koncertus.

Kelionę vainikuoja įspūdingu grožiu ir spalvų gausa išsiskirianti garsios jurginų kolekcininkės Janinos Čeplinskienės sodyba. Tik išlipę iš autobuso patraukiame link gėlių labirinto. Labirinte pasiklysti gali ne klaidžiuose takeliuose, bet gali pasiklysti tarp žiedų, spalvų, formų. Janina apgailestauja, kad šiais metais dėl oro sąlygų nepavyko realizuoti savo sumanymo, nes šiemet nuo lietaus „prigėrė“ apie 600 jurginų. Tad labirintą teko persodinti ir dabar jį puošia kosmėjos.

Sodyboje šurmuliuoja svečiai. Tąkart pas Janiną svečiavosi augalų sveikatingumo specialistai, kurie mielai konsultavo lankytojus. O Janinos draugė floristė iš jurginų žiedų kūrė paveikslo rėmus. Sodą jau puošė jos sukurta kompozicija. Kieme per sodybą veda du takai. Vienu galima pasivaikščioti vasarą čia kvepiančia alėja su flioksais, bijūnais, snapučių kolekcija. Sode yra ir paparčių slėnis- pavėsio augalų vieta su suolais ir hamakais atokvėpiui. Janina augina ir prieskonių darželį, kuris pasodintas pagal vienuolyno daržų principą. Jam būdinga centruotė. Janinos prieskonių darželio centre stovi saulės laikrodis, o visos lysvės- griežtų geometrinių formų. Kolekcininkė atkreipia dėmesį į mūsų lietuviškas rūtas ir apgailestauja, kad jos nepelnytai primirštos. Tai ne tik ritualinė bei prieskoninė gėlė, bet ji gali būti puikiu bordiūriniu augalu, galinčiu pakeisti buksmedį, kuris Lietuvoje „ir dega ir šąla“.

Pasivaikščioję gėlių labirinte traukiame link jurginų laukų. Kolekcijos apžiūrą pradedame nuo 50 rūšių jurginų, kurie tinka auginti mieste, kaip Janina juokauja- „ant asfalto“. Vos 30–50 cm aukščio jurginus galima auginti vazonuose, jais puošti terasas, balkonus.

Janinai patinka visos naujos jurginų formos. „Mano skonis dabar jau šiek tiek iškreiptas, ne toks, koks paprastai būna lietuvio ir amerikiečio (jų skoniai, beje, labai panašūs) – jiems patinka jurginai dideliais tarsi lėkštė žiedais“, – sako Janina.

O kolekcija išties pasižymi ir žiedų formos, ir jų dydžio, ir spalvų gausa. Janina vis vardina rūšis, pavadinimus, klasifikavimo požymius, bet „įbridus“ į tų gėlių pievą jau nebegirdi garsų ir atitrunki nuo realybės. Tik formos ir spalvos, tik spalvos ir formos....

...

Rugsėjo mėn. 11 d. Širvintų miesto bendruomenės nariai, lydimi pakilios nuotaikos, vyko į Domino teatrą Vilniuje. O tokią nuotaiką kūrė ir spektaklio siužetas. Įtampos kupina komedija „Tiesa“ – apie žmonių santykius, meilės keturkampius ir tai, kaip po spindinčiu draugystės paviršiumi slypi melas, kuriame pasiklysta tiek personažai, tiek žiūrovai. „Domino“ teatro komedija apie melą „TIESA“ – tai skoningas humoras, provokuojantis siužetas ir painiava, kurioje kartais sunku atrinkti, kas meluoja, o kas iš tiesų yra auka. Čia taip, kaip ir gyvenime- netgi didžiausias melo meistras gali tapti savo manipuliacijų auka.

2014 m. rugsėjo mėn. 08 d.
Širvintų miesto bendruomenė rugsėjo mėn. 13 d. organizuoja apžvalginę ekskursiją po Širvintų rajoną. Mūsų rajonas turtingas gražių, istoriją menančių ar akį džiuginančių lankytinų vietų, apie kurias ne kiekvienas žinome. Tad, turizmo specialistų lydimi, ketiname aplankyti Totoriškių ir Janionių piliakalnius, Igno Šeiniaus gimtinę, Dūdų ir Mikalajūnų kaimus, susipažinti su Kernavės, Gelvonų, Liukonių, Čiobiškio, Musninkų apylinkėmis, užsukti į Kernavės klubą „Rogių šunys“ ir t.t. Kviečiame prisijungti ir Jus.

Ei, tai vija, pinavija,
Visą dieną grybais lyja.
Visą dieną nuo pat ryto
Grybai krito, krito, krito…
Kai lietus nustojo lijęs,
Pražydėjo pinavijos.
O miške išdygo grybų -
Šimtas trisdešimt sodybų.

Justinas Marcinkevičius

Tokiais žodžiais prasidėjo Širvintų miesto bendruomenės skelbtas „Grybų karas“. Tą dieną grybautojus lepino užsakytas puikus oras. Startas buvo duotas prie medžiotojų namelio. Grybautojai, apsiginklavę gera nuotaika, entuziazmu bei pintinėmis dviems valandoms išsklido po miškus…..

O ant kupsto grybų žvalgas
Į visas puses tik žvalgos.
Jis ūmaikad šoko bėgti,
O pribėgęs ėmė rėkti:
- Grybai, slėpkitės greičiau!
Aš grybautojus mačiau…
Kas duobelę prasikapstė,
Kas po lapais išsislapstė.
Kas po krūmais susiraitė,
Lepšį priglaudė eglaitė.
O paliepė kad įtūžo
Ir perpus iš baimės lūžo.

Justinas Marcinkevičius

Sutartu laiku pasirodė pirmieji, pintinėmis nešini, grybautojai. Netrukus visi susirinko miško aikštelėje. Jų pintinėse puikavosi grybų „derlius“. Komisija, apžiūrėjo ir išrinko gražiausią grybą, didžiausią baravyką, gausiausios grybų pintinės savininką bei geriausią grybautoją. Nugalėtojai buvo apdovanoti prizais.

Šauniausia šio sambūrio dalimi tapo grybienės virimas ant laužo. Burtų keliu buvo pasiskirstyta pareigomis. Nei vienas grybautojas neliko be įsipareigojimų. O jų išties buvo nemaža. Vieniems teko skusti bulves, kitiems jas pjaustyti, lupti ir pjaustyti svogūnus. Morkos taip pat laukė darbščių rankų. Svarbus buvo ir ugniakurio vaidmuo. Visam grybienės virimo paradui vadovavo virtuvės šefė. Kadangi buvo šauni virtuvės komanda, tai netrukus po mišką pasklido puikus grybienės kvapas. Sriuba buvo tokia skani, kad nei vienas grybautojas neapsiribojo vienu jos dubenėliu. Vis girdėjosi „pakartot“… Sriubos buvo išvirta apie 30 litrų, tad Širvintų miesto bendruomenės nariai, po grybavimo susirinkę į kavinę stebėti krepšinio varžybų, mielai vaišino ten susirinkusius sporto aistruolius. Ar tik ne todėl lietuviai ir laimėjo tas varžybas?

2013 m. rugsėjo mėn. 13 d. Kiauklių kultūros namų darbuotojų ir bendruomenės narių kvietimu Širvintų miesto bendruomenės nariai lankėsi kiaukliškių surengtoje vienintelėje Širvintų rajone cepelinų puotoje. Tokia šventė čia rengiama jau 14 kartą. Buvome vaišinami rudens gėrybių patiekalais: grybų ir kopūstų sriuba ir įvairių rūšių cepelinais, kurių šiais metais buvo prigaminta apie 400 vnt. Jų buvo visokiam skoniui – ir su varške, ir su grybais, ir tradicinių – su mėsos įdaru. Širvintų miesto bendruomenė pasveikino kultūros namų direktorę ir bendruomenės pirmininkę A. Amankavičienę ir įteikė bendruomenei pyragus su miško, daržo bei sodo gėrybėmis linkėdami, kad šių gėrybių niekada netrūktų kiaukliškių podėliuose ir namuose. Išlydėdama šventės šeimininkė Asta Amankavičienė aprodė renovuojamus Kiauklių kultūros namus. Darbai pamažu įsibėgėja, jau baigiama apšiltinti pastato išorė, pakeisti langai. Tikimasi, jog kitais metais jubiliejinė 15-oji cepelinų šventė vyks atnaujintuose, jaukiuose kultūros namuose. To jiems ir linkime.....

...